Tanulási zavar. Ugye nem?!

Fejlődésünk fogantatásunkkal megkezdődik és jó esetben földi pályafutásunk végéig tart. Üteme, mértéke, iránya, tempója, sebessége jól körülhatárolható állomások mentén meghatározható. Ugyanakkor egy egyén öröklött adottságai és a környezeti hatások ötvözete jelentősen befolyásolja. Éppen ezért a fejlődés minőségének meghatározásakor számos objektív és szubjektív összetevőt kell figyelembe venni.
Egy anya vagy egy apa ismeri gyermeke(i) minden rezdülését, hangszínéből meg tudja mondani, hogy épp milyen a hangulata vagy kiolvassa a szeméből minden gondolatát. Figyeli és óvja minden lépését, támogatja, ha arra van szüksége. Van egy elképzelése gyermeke jövőjéről és lehetőségeihez képest minden meg szeretne adni neki, hogy sikeres felnőtt váljon belőle. Bújja a gyermekneveléssel kapcsolatos szakirodalmat, kikéri a szülei, a védőnő, a barátok és ismerősök véleményét. Mindeközben pedig folyamatosan összehasonlít. A szülés utáni pár napban a szobájukban lévő többi csecsemővel, a boltban a másik babakocsiból kimosolygó babával, a játszin, a bölcsiben és az oviban a többi fogócskázó kortárssal.
Ez mindaddig teljesen természetes, amíg nem von le messzemenő következtetéseket abból, hogy például a szomszéd Pistike már - anyuka elmondása szerint- 9 hónaposan elszavalt egy verset vagy a 3 éves Pannika a játszin a legmagasabb mászóka legfelső fokára is fel tud mászni segítség nélkül, miközben elszámol 20-ig. Ezek nem lehetnek összehasonlítási alapok.
Minden gyermek hozott genetikai csomagja birtokában saját tempójában fejlődik, melyet lehet tudatosan támogatni, viszont erőltetni semmi sem szabad.
Bizonytalanság vagy kérdések esetén érdemes kikérni szakember véleményét. Ettől ódzkodni szoktak a szülők, félve attól, hogy kiderül "valami". Pedig sok esetben egy vizsgálat és egy tisztázó beszélgetés eloszlathatja a hónapok óta mardosó kétségeket vagy ha tényleg kiderül az a "valami", akkor a segítséget szakembertől kapja meg a gyermek. Minél korábban, annál hatékonyabban.
Ha kiderült az a "valami"...
Gyanúk, jelek, vizsgálatok, beszélgetések,diagnózisok, kódok, szakvélemények, javaslatok, terápiás lehetőségek, terápiás szakemberek. Szülőként csak kapkodja a fejét az ember a sok új fogalom, szakvélemény, lehetséges és szükséges teendők sűrűjében. Fel kell dolgoznia a rázúduló tengernyi információt, de igazából egyre csak az ketyeg az agyában, hogy kiderült "valami". Ez lehet tanulási nehézség, tanulási akadályozottság, tanulási zavar, specifikus tanulási zavar és még sorolhatnám. Nincs két egyforma gyermek vagy felnőtt ugyanazzal a diagnózissal. Sőt nincs egységes kategorizálási rendszer sem a világ különböző országaiban sem.
A tanulási sikertelenség okai között megtalálhatjuk az egyénre jellemző fokozatokat, árnyalatokat és különbségeket ugyanazon kategórián belül.
Sajnos sok tévhit kering velük kapcsolatban, ezért a teljesség igénye nélkül íme néhány ismérvük.
Tanulási nehézség:
- normál intelligencia
- a tanulás bizonyos területeken nehezített
- átmeneti
- könnyen fejleszthető
Tanulási zavar:
- normál intelligencia,
- a tanulási teljesítőképesség ellenére alulmarad az tanulási eredmény,
- tartós,
- érzelmi és magatartásproblémák társulhatnak hozzá.
Ezen belül részképesség zavarokra illetve specifikus tanulási zavarokra (diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia, diszfázia, dispraxia) osztható.
Honlapom Fejlesztés menüpontjában további részleteket olvashatsz a specifikus tanulási zavarokkal kapcsolatban.
Tanulási akadályozottság:
- átlag alatti intelligencia (tartós fogyatékosság)
- a tanulás minden területe érintett
- súlyos állapot,
- speciális módszerekkel és eszközökkel tanítható
Mint olvashattad, egyedül a tanulási akadályozottság esetén beszélhetünk tartós fogyatékosságról. Igaz, hogy egy értelmi fogyatékos is lehet diszlexiás, viszont attól, hogy valakinél diszlexiát állapítanak még nem feltétlenül fogyatékos.
Azok a szakemberek, akik megalkották ezeket a kategóriákat csupán nevet adtak tüneteknek, tünet együtteseknek, melyek számos tényezőből tevődhetnek össze. Nem a gyermek teljes személyiségről állítanak ki bizonyítványt csupán bizonyos szempontok mentén meghatároznak jelenségeket, amelyek támogatásához terápiás és fejlesztő szakemberek megoldási lehetőségeket tudnak javasolni.
Egy diagnózis bizonyos elakadási pontok meglétét állapítja meg, semmi mást.
Egyik szakember sem fogja kimondani, hogy a diszlexiás Tomikából nem lehet kiváló biológus, vagy a kis Tamara számolási nehézsége meg fogja őt akadályozni abban, hogy remek táncos legyen. Miért is tenné? Valamely tanulási zavar vagy részképességzavar - főleg, ha fejlesztő támogatást kap- nem akadályozhatja meg a gyermekben lappangó tehetséget. Ezért amikor szembesülünk egy diagnózissal, ne ítéletnek vegyük. Örüljünk, hogy megtudtuk, miben szorul gyermekünk segítségre. Fejlesztéssel nemcsak a fejlettségében elmaradt, hanem a kiemelkedő képességei is kibontakozhatnak.
Szükségét érzed egy tisztázó beszélgetésnek? Kételyeid támadtak vagy kérdések merültek fel benned? Az alábbi elérhetőségeken megtalálsz:
Török Nóra 06304820428 norioktatas@gmail.com Skype: norioktatas
Felhasznált források:
Students with Disabilities, Learning Difficulties and Disadvantages Statistics and Indicators OECD Publishing 2008
Learning and Learning Difficulties Approaches to Teaching and Assessment, Peter Westwood 2013 Published by Taylor&Francis
Fotó: Pixabay