Mozgásfejlesztés

Ahogy a mottómat is olvashatod: Mozgásban a fejlődésed


A mozgás maga az élet.

      Nem feltétlenül és kizárólag az aktív sportolás az amire gondolok, hanem azokra a mozgásokra, amelyek optimális fejlődése biztosítja számunkra mindennapi tevékenységeink hatékonyságát. A hatékony fejlődés biztosítása pedig kizárólag az adott mozgásforma használatával, gyakorlásával, szükség esetén pedig fejlesztésével érhető el. 

   Az alap mozgásformák és elemi mozgások fejlődésének alapozása már magzatkorban elkezdődik és születésünk után is folyamatosan zajlik, azonban üteme, mértéke és fejlettségi szintje különböző okok miatt elmaradhat az elvárhatótól. 

Ennek az lehet a következménye, hogy az olyan képességek mint például a beszéd, a testséma, a lateralitás, a téri tájékozódás, a nagymozgások, az egyensúly és a finommotorika, a verbális, a hallási és a látási figyelem vagy a hosszú-és rövid távú emlékezet fejlődése nem megfelelően történik és a későbbiekben tanulási- és/vagy szociális, pszichés és magatartási zavarokhoz vezethet. 

      Ezen elmaradásokra az esetek nagy részében az iskolába kerülés időszakában derül fény, amikor már sok képesség hatékony fejlesztési lehetősége több időt és energiát igényel a gyermek részéről. Ezért nagyon fontos, hogy minél hamarabb kiderüljenek a különböző részképességek elakadási pontjai és szakember segítségével a fejlődésük támogatást kapjon. 

   A különböző mozgásfejlesztő foglalkozások alkalmával többek között ezeket a tanuláshoz szükséges képességeket, részképességeket fejlesztem, hiszen a mozgás fejlettségi szintjének mértéke szoros összefüggésben áll nemcsak gyermek hanem felnőtt korban is a mindennapi életünkben szükséges képességek és készségek fejlettségi szintjével. 

A mozgásfejlesztő foglalkozások tematikáját mindig az adott gyermek vagy felnőtt elakadási pontjaihoz igazítva, az egyéni igények felmérése után, személyreszabottan alakítom ki. 

A foglalkozások hatékonyságát szükség esetén a Hatha- jóga ászanáival, légzőgyakorlataival és meditációival teszem teljesebbé, melynek köszönhetően komplex támogatást kap a résztvevő képességeinek fejlesztésében nemcsak fizikai értelemben. A részképességek fejlesztése mellett a jóga hozzájárulhat az önismeret és énkép kialakításához, növelheti az önbizalmat, csökkenti a feszültséget, felszínre hozhatja a személyiség erősségeit, erősíti az immunrendszert és hozzájárulhat a pihentető alváshoz.